NE Home
A.net/NE
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Nebraska Holiday Inn Indoor Invitational
January 13th-14th 2017 Lincoln, Nebraska, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2011 - (1 articles)
2012 - (1 articles)
2013 - (1 articles)
2014 - (2 articles)
2015 - (1 articles)
2016 - (1 articles)
2017 - (2 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2013 Results - Nebraska Holiday Inn Invitational
Jan 13th 2013, 12:32am
Search
2013 Results - Nebraska Holiday Inn Invitational
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Jan 13th 2013, 12:32am
Comments
Nebraska Holiday Inn Invitational
Jan 11, 2013 to Jan 12, 2013
Lincoln, NE, US
Timing/Results by:
Black Squirrel Timing - Lincoln - NE - Timing
« Filter Results by Team: »
Barton County
Cloud County
Doane
Hastings
Iowa Central
IOWA WESTERN CC
Midland Lutheran
Missouri-Kansas City
Nebraska
Nebraska Wesleyan
Nebraska-Kearney
Northwest Missouri State
Unattached
Wyoming
Men:
60m
|
200m
|
400m
|
600m
|
800m
|
1k
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
60m
|
200m
|
400m
|
600m
|
800m
|
1k
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Rocha, Rodrigo
IOWA WESTERN CC
06.89
nwi
2
2
Pankins, Nikita
Nebraska
06.96
nwi
2
3
Welk, John
Nebraska
06.96
nwi
2
4
Einspahr, Harrison
Wyoming
06.99
nwi
1
5
Self, Sharod
IOWA WESTERN CC
07.02
nwi
1
6
Lampkin, Teddy
Nebraska
07.04
nwi
2
7
Busby, Chris
Doane
07.11
nwi
1
8
Berkshire, Matthew
Unattached
07.12
nwi
1
9
Offiah, Henry
IOWA WESTERN CC
07.13
nwi
1
10
Radway, Robert
Cloud County
07.14
nwi
1
11
Birkel, Zach
Nebraska
07.14
nwi
1
12
Micek, Blake
Unattached
07.21
nwi
1
--
McKenzie, Dexter
Nebraska
DNS
nwi
2
--
Cronwell, Rahim
Barton County
DNS
nwi
2
--
Thompson, Tim
Nebraska
DNS
nwi
2
--
Winters, David
Barton County
DNS
nwi
2
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Winters, David
Barton County
06.74
nwi
5
2
Thompson, Tim
Nebraska
06.83
nwi
5
3
Rocha, Rodrigo
IOWA WESTERN CC
06.88
nwi
5
4
McKenzie, Dexter
Nebraska
06.89
nwi
5
5
Pankins, Nikita
Nebraska
06.96
nwi
5
6
Welk, John
Nebraska
06.96
nwi
5
7
Cronwell, Rahim
Barton County
06.99
nwi
4
8
Lampkin, Teddy
Nebraska
07.02
nwi
4
9
Einspahr, Harrison
Wyoming
07.05
nwi
4
10
Self, Sharod
IOWA WESTERN CC
07.06
nwi
4
11
Busby, Chris
Doane
07.07
nwi
4
12
Berkshire, Matthew
Unattached
07.09
nwi
3
13
Birkel, Zach
Nebraska
07.13
nwi
4
14
Offiah, Henry
IOWA WESTERN CC
07.14
nwi
3
15
Radway, Robert
Cloud County
07.14
nwi
3
16
Micek, Blake
Unattached
07.18
nwi
4
17
Harsley, Jon
Northwest Missou
07.18
nwi
3
18
Franklin, Caleb
Midland Lutheran
07.18
nwi
2
19
Cathey, Jeffrey
Iowa Central
07.19
nwi
2
20
Thornhill, Travis
Barton County
07.23
nwi
5
21
Sims, Taylor
Northwest Missou
07.23
nwi
3
22
Housh, Sam
Doane
07.23
nwi
3
23
Beatty, Corey
Midland Lutheran
07.25
nwi
1
24
English, Justin
Unattached
07.25
nwi
1
25
Hardy, Harkera
Midland Lutheran
07.26
nwi
2
26
Sutherland, Owen
Iowa Central
07.28
nwi
2
27
Baxa, Adam
Doane
07.32
nwi
3
28
Allen, Cody
Cloud County
07.35
nwi
1
29
Olsen, Brenden
Nebraska Wesleya
07.37
nwi
2
30
Casey, Lance
Iowa Central
07.47
nwi
2
31
Roberts, Chase
Nebraska Wesleya
07.49
nwi
3
32
Fenske, Guy
Unattached
07.52
nwi
2
--
Ottey, Denroy
Cloud County
DNS
nwi
2
--
Deines, Josh
Unattached
DNS
nwi
1
--
Carter, Bobby
Nebraska
DNS
nwi
5
--
Munar, Jordan
Nebraska
DNS
nwi
4
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Leitis, Janis
Nebraska
21.43
nwi
9
2
Berry, Brien
Barton County
21.92
nwi
9
3
Godi, Gemechu
IOWA WESTERN CC
22.07
nwi
6
4
Welk, John
Nebraska
22.18
nwi
9
5
Lionel, Corneil
IOWA WESTERN CC
22.24
nwi
7
6
Wiedel, Seth
Nebraska
22.28
nwi
8
7
Pankins, Nikita
Nebraska
22.31
nwi
7
8
Ottey, Denroy
Cloud County
22.39
nwi
1
9
Berkshire, Matthew
Unattached
22.45
nwi
5
9
Einspahr, Harrison
Wyoming
22.45
nwi
8
11
Busby, Chris
Doane
22.49
nwi
8
12
Birkel, Zach
Nebraska
22.56
nwi
8
13
Smith, Eli
Northwest Missou
22.72
nwi
5
14
Butler, Josh
Missouri-Kansas
22.82
nwi
7
15
Danns, Dax
Unattached
22.92
nwi
7
16
Self, Sharod
IOWA WESTERN CC
22.98
nwi
3
17
Kaelin, Louis
Nebraska-Kearney
23.03
nwi
5
17
Moravec, Vincent
Nebraska
23.03
nwi
1
19
Pille, Sean
Unattached
23.05
nwi
4
20
Prioleau, Daniel
Missouri-Kansas
23.05
nwi
4
21
Garner, Terrone
Missouri-Kansas
23.10
nwi
5
22
Housh, Sam
Doane
23.16
nwi
6
23
Black, Christian
Barton County
23.23
nwi
6
24
Bride, Shad
Nebraska-Kearney
23.25
nwi
6
25
Groves, Porter
Northwest Missou
23.30
nwi
3
26
Hower, John
Nebraska Wesleya
23.44
nwi
3
27
Hovie, Alex
Nebraska-Kearney
23.51
nwi
5
28
Hardy, Harkera
Midland Lutheran
23.55
nwi
2
29
Scheffe, Shawn
Northwest Missou
23.64
nwi
2
30
Sutherland, Owen
Iowa Central
23.76
nwi
6
31
Allen, Cody
Cloud County
23.82
nwi
2
32
Cathey, Jeffrey
Iowa Central
23.90
nwi
4
33
Deines, Josh
Unattached
23.91
nwi
1
34
Radway, Robert
Cloud County
24.31
nwi
1
35
McLeod, Anthony
Unattached
24.32
nwi
2
36
Moreland, Alex
Midland Lutheran
24.33
nwi
1
--
Schuerman, Hayden
Nebraska Wesleya
DQ
nwi
3
--
Thompson, Tim
Nebraska
DNS
nwi
9
--
Wall, Josh
Nebraska Wesleya
DNS
nwi
3
--
Becker, Jonathon
Unattached
DNS
nwi
4
--
Beatty, Corey
Midland Lutheran
DNS
nwi
2
--
Munar, Jordan
Nebraska
DNS
nwi
7
--
Micek, Blake
Unattached
DNS
nwi
4
--
McKenzie, Dexter
Nebraska
SCR
nwi
4
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rush, Cody
Nebraska
48.79
6
2
Leffler, Cornell
Nebraska-Kearney
49.00
6
3
Mitchell, Virgil
Unattached
49.14
4
4
Washington, Denzel
IOWA WESTERN CC
49.24
4
5
Gipson, Levi
Nebraska
49.39
6
6
Lund, Eric
Unattached
49.82
5
7
Barnett, Johnathon
Missouri-Kansas
49.84
5
8
Koroknai, Tibor
Nebraska
49.88
5
9
Narara, Ratutura
Iowa Central
50.49
4
10
Rogers, Nathan
Nebraska-Kearney
50.57
5
11
Ravana, Roy
Iowa Central
50.59
5
12
Roascio, Jason
Wyoming
50.60
3
13
Powell, Anthony
IOWA WESTERN CC
50.81
3
14
Ottey, Denroy
Cloud County
50.97
1
15
Becker, Jonathon
Unattached
51.13
4
16
Snow, Zak
Missouri-Kansas
51.17
3
17
VanBuren, Charles
Midland Lutheran
51.37
2
18
Reynolds, Alex
Doane
51.53
2
19
Kenney, Xavier
Missouri-Kansas
51.56
2
20
Barfield, Dennis
Cloud County
51.66
1
21
Barnett, Johnny
IOWA WESTERN CC
51.73
1
22
Foster, Jamey
Nebraska-Kearney
51.78
3
23
Oquin, Ronnin
Cloud County
53.36
1
--
Dang, John
Barton County
DNF
1
--
Sanders, Deon
Iowa Central
DNF
6
--
Minnick, Ben
Nebraska Wesleya
DNS
2
--
Schoen, Kyle
Nebraska Wesleya
DNS
2
Mens 600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brinn, Tommy
Nebraska
1:18.18
5
2
Blackwood, Jodi-Rae
Nebraska
1:19.42
5
3
Nannen, Scott
Nebraska-Kearney
1:20.71
5
4
Charles, Josh
Cloud County
1:21.20
5
5
White, Kevin
Iowa Central
1:21.85
3
6
Hilderbrand, Mark
Nebraska
1:22.95
4
7
Van Lent, Alex
Unattached
1:23.04
3
8
Wendroth, Andy
Unattached
1:23.17
4
9
Hoffman, Jared
Unattached
1:23.46
4
10
Ray, Namer
Iowa Central
1:23.49
5
11
Pflasterer, Jory
Doane
1:23.53
4
12
Schroeder, Kellen
Northwest Missou
1:24.00
3
13
Pantry, Sanjay
Cloud County
1:24.17
1
14
Goracke, Shilo
Cloud County
1:25.23
1
15
Dixon, Zach
Northwest Missou
1:25.32
1
16
Gime, Wala
Iowa Central
1:25.66
3
17
Whyrick, Josh
Doane
1:25.81
1
18
Lind, Zach
Nebraska Wesleya
1:26.00
2
19
Hulett, Ben
IOWA WESTERN CC
1:27.01
2
20
Soderberg, Tyler
Midland Lutheran
1:27.25
3
21
Knight, Charles
Nebraska Wesleya
1:27.36
2
22
Gokie, Zach
Doane
1:27.38
1
23
Applegarth, Dain
Nebraska-Kearney
1:28.67
2
24
Justesen, Tanner
Midland Lutheran
1:29.47
1
25
Waller, Zach
Nebraska-Kearney
1:31.62
2
--
Koroknai, Tibor
Nebraska
SCR
2
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brinn, Tommy
Nebraska
1:52.67
1
2
Hawk, London
Nebraska
1:55.53
1
3
Chol, Kuaniyal
Iowa Central
1:56.09
1
4
Hoffman, Jared
Unattached
1:56.13
1
5
Koroknai, Tibor
Nebraska
1:57.65
1
6
Hilderbrand, Mark
Nebraska
1:58.51
1
7
Wendroth, Andy
Unattached
1:58.82
1
8
Grieb, Brett
Nebraska
1:59.33
1
9
White, Kevin
Iowa Central
2:00.20
1
10
Pantry, Sanjay
Cloud County
2:01.19
1
11
Basting, Reid
Unattached
2:02.42
1
12
Cleaveland, Cade
IOWA WESTERN CC
2:03.21
1
13
Berry, David
Barton County
2:03.55
1
14
Garza, Aaron
Unattached
2:04.70
1
15
Whyrick, Josh
Doane
2:05.50
1
16
Dlouhy, Curtis
Nebraska Wesleya
2:05.61
1
17
Pflasterer, Jory
Doane
2:06.39
1
18
Pritschau, Kody
Nebraska Wesleya
2:06.71
1
19
Ottey, Denray
Cloud County
2:06.80
1
20
Kowalski, Garrett
Doane
2:07.34
1
21
Bohlken, Connor
Nebraska Wesleya
2:07.96
1
22
Justesen, Tanner
Midland Lutheran
2:08.20
1
23
Stinman, Dan
Hastings
2:10.80
1
24
Watson, Josh
Barton County
2:14.25
1
25
Ingram, Gabriel
Hastings
2:17.06
1
--
Barfield, Dennis
Cloud County
DNS
1
--
Klein, Nathan
Doane
SCR
1
--
Zysset, Spencer
Unattached
SCR
1
--
Hosey, Andre
IOWA WESTERN CC
SCR
1
Mens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Madlock, Sidney
Nebraska
2:31.40
1
2
Venteicher, Colten
Nebraska-Kearney
2:32.93
1
3
Holliday, Jarid
Doane
2:34.48
1
4
Obermier, Alex
Nebraska-Kearney
2:35.36
1
5
Border, Nolan
Nebraska
2:35.81
1
6
Rech, J.P.
Nebraska-Kearney
2:36.82
1
7
Soderberg, Tyler
Midland Lutheran
2:37.71
1
8
Fly, Nick
IOWA WESTERN CC
2:38.04
1
9
Mauer, Chris
Doane
2:39.19
1
10
Price, Don
IOWA WESTERN CC
2:42.74
1
11
Taylor, Cody
IOWA WESTERN CC
2:43.25
1
12
Christensen, Zach
Doane
2:43.57
1
13
Goracke, Shilo
Cloud County
2:45.01
1
14
Thomas, Desi
Cloud County
2:45.55
1
15
Damman, Ethan
Unattached
2:47.78
1
16
Sederberg, Matt
Nebraska Wesleya
3:00.52
1
--
Davidson, Dwight
Cloud County
DNF
1
--
Dunic, Brian
Nebraska Wesleya
DNS
1
--
Humphrey, Mathew
Nebraska Wesleya
DNS
1
Mens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fruit, Tanner
Nebraska-Kearney
4:18.90
1
2
Olson, Jacob
Unattached
4:22.49
1
3
Tobias, Alney
Nebraska
4:24.44
1
4
Knudson, Nick
Nebraska-Kearney
4:25.44
1
5
Lane, Ken
Wyoming
4:27.06
1
6
Seas, Mike
Wyoming
4:30.09
1
7
Gilbert, Matt
Unattached
4:30.93
1
8
Kment, Jake
Doane
4:31.69
1
9
Poehling, Cory
Nebraska Wesleya
4:33.90
1
10
Bunch, Trai
IOWA WESTERN CC
4:34.98
1
11
Pearse, Creighton
Unattached
4:41.58
1
12
Markham, Alex
Nebraska Wesleya
4:42.24
1
13
Poppe, Rick
Nebraska-Kearney
4:43.04
1
14
Lumpkin, Tyler
Barton County
4:43.26
1
15
Taylor, Rumph
IOWA WESTERN CC
4:50.19
1
16
Haden, Dan
Nebraska Wesleya
4:51.48
1
17
Schmitz, Kyle
Northwest Missou
4:53.40
1
18
Bax, Matt
Hastings
4:55.64
1
19
Harter, Tobias
IOWA WESTERN CC
4:57.58
1
--
Alcorn, Phillip
Cloud County
DNS
1
--
Heng, Jarren
Nebraska
DNS
1
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Vidlak, Trevor
Nebraska
8:22.05
1
2
Zans, Garrett
Wyoming
8:27.71
1
3
Gibson, Connor
Nebraska
8:27.78
1
4
Pohren, Matthew
Unattached
8:36.63
1
5
Derner, Aaron
Wyoming
8:39.24
1
6
Banks, Michael
Wyoming
8:44.88
1
7
Carder, Kevin
Nebraska-Kearney
8:46.87
1
8
Boma, Jamal
Iowa Central
8:47.80
1
9
Zimmer, Nolan
Northwest Missou
8:53.05
1
10
Hill, Bryan
Nebraska-Kearney
8:56.17
1
11
Taute, Brock
Nebraska Wesleya
8:59.96
1
12
Bloch, Matthew
Unattached
9:04.15
1
13
Henry, Jake
Northwest Missou
9:07.14
1
14
Connor, Daniel
Nebraska-Kearney
9:15.63
1
15
Anderson, Kit
Northwest Missou
9:18.24
1
16
Willis, Drew
Nebraska Wesleya
9:18.50
1
17
Walker, Travis
Unattached
9:21.72
1
18
Wilson, Steven
Doane
9:26.97
1
19
Masada, Nick
Hastings
9:28.44
1
20
Christensen, Mason
Nebraska Wesleya
9:33.90
1
21
Mignon, Frank
Doane
9:38.07
1
22
Dierking, Cody
Hastings
9:56.01
1
23
Hamilton, Chase
IOWA WESTERN CC
10:02.56
1
24
Goodvin, Zachary
Midland Lutheran
10:47.07
1
--
Heng, Jarren
Nebraska
DNS
1
--
Kelting, Taylor
Unattached
SCR
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gathuru, George
Cloud County
15:16.67
1
2
Nunes, Joey
Unattached
15:18.15
1
3
Rutford, Johnny
Nebraska Wesleya
15:27.85
1
4
Barrrera, Cruz
IOWA WESTERN CC
16:01.66
1
5
Dostal, Ryan
Unattached
16:01.70
1
6
Harley, Johnny
Northwest Missou
16:17.61
1
7
Brown, Zach
Nebraska Wesleya
16:21.02
1
8
Gunderson, John
Nebraska Wesleya
16:25.83
1
9
Arizmendi, Jason
Hastings
16:32.28
1
10
McDill, Anthony
IOWA WESTERN CC
17:16.85
1
11
Friesen, Brett
Hastings
17:48.74
1
12
Dexter, Dillon
Hastings
18:06.84
1
--
Heng, Jonah
Unattached
DNS
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Ukaoma, Miles
Nebraska
08.13
nwi
2
2
Douglass, Brandon
Wyoming
08.17
nwi
2
3
Pille, Sean
Unattached
08.19
nwi
2
4
Barrefors, Bjorn
Unattached
08.20
nwi
2
5
Lund, Eric
Unattached
08.20
nwi
2
6
Manning, Travis
Northwest Missou
08.21
nwi
2
7
Housh, Sam
Doane
08.33
nwi
1
8
Edwards, Jacob
Wyoming
08.38
nwi
1
9
Tasker, Michael
Wyoming
08.39
nwi
2
10
Becker, Jonathon
Unattached
08.44
nwi
1
11
Praska, Aaron
Wyoming
08.45
nwi
1
12
Walford, Teran
Nebraska
08.47
nwi
1
13
Gime, Wala
Iowa Central
08.54
nwi
1
14
Brown, Darrius
Iowa Central
08.73
nwi
1
15
Caldwell, Chris
Iowa Central
08.97
nwi
2
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Douglass, Brandon
Wyoming
08.11
nwi
4
2
Ukaoma, Miles
Nebraska
08.15
nwi
4
3
Caldwell, Chris
Iowa Central
08.15
nwi
4
4
Barrefors, Bjorn
Unattached
08.17
nwi
4
5
Pille, Sean
Unattached
08.18
nwi
3
6
Manning, Travis
Northwest Missou
08.20
nwi
4
7
Lund, Eric
Unattached
08.22
nwi
4
8
Tasker, Michael
Wyoming
08.33
nwi
3
9
Becker, Jonathon
Unattached
08.38
nwi
3
10
Edwards, Jacob
Wyoming
08.40
nwi
3
11
Walford, Teran
Nebraska
08.41
nwi
2
12
Brown, Darrius
Iowa Central
08.42
nwi
3
13
Praska, Aaron
Wyoming
08.45
nwi
2
14
Gime, Wala
Iowa Central
08.50
nwi
4
15
Housh, Sam
Doane
08.52
nwi
3
16
Keeney, Rob
Doane
08.53
nwi
4
17
Hall, David
Cloud County
08.61
nwi
1
18
Sandefer, Christian
Nebraska
08.61
nwi
2
19
White, Chase
Midland Lutheran
08.67
nwi
1
20
Flegel, Mark
Wyoming
08.70
nwi
3
21
Cornwell, Aaron
Nebraska Wesleya
08.74
nwi
1
22
Halloran, Logann
Northwest Missou
08.78
nwi
2
23
Oquin, Ronnin
Cloud County
08.95
nwi
2
24
Staashelm, Seth
Northwest Missou
09.00
nwi
1
25
Vaughn, Tyler
Doane
09.02
nwi
2
26
Wright, Rhashard
Barton County
09.08
nwi
2
27
Sullivan, Kyle
Wyoming
09.09
nwi
2
28
Webben, Cody
Nebraska Wesleya
09.17
nwi
1
29
Moyd, Matt
Barton County
09.21
nwi
1
30
Herold, Colin
Wyoming
09.34
nwi
3
31
Shaw, Sam
Nebraska
09.71
nwi
1
32
Davidson, Dwight
Cloud County
10.25
nwi
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Nebraska
3:14.96
4
2
Relay Team
Nebraska
3:15.74
4
3
Relay Team
IOWA WESTERN CC
3:18.57
3
4
Relay Team
Unattached
3:20.30
3
5
Relay Team
Iowa Central
3:20.46
4
6
Relay Team
Cloud County
3:21.11
3
7
Relay Team
Missouri-Kansas
3:21.69
4
8
Relay Team
Iowa Central
3:22.22
2
9
Relay Team
Nebraska-Kearney
3:26.71
2
10
Relay Team
Unattached
3:27.57
2
11
Relay Team
Northwest Missou
3:28.40
2
12
Relay Team
Wyoming
3:29.64
3
13
Relay Team
Cloud County
3:30.65
1
14
Relay Team
Midland Lutheran
3:32.60
1
15
Relay Team
Cloud County
3:47.47
1
--
Relay Team
Nebraska Wesleya
DNF
1
--
Relay Team
Nebraska-Kearney
DNS
2
--
Relay Team
Barton County
DNS
4
--
Relay Team
Nebraska Wesleya
DNS
1
--
Relay Team
Nebraska
DNS
3
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Nebraska
10:12.49
1
2
Relay Team
Nebraska
10:12.75
1
3
Relay Team
Wyoming
10:21.21
1
4
Relay Team
Unattached
10:29.62
1
5
Relay Team
Doane
10:39.92
1
6
Relay Team
Nebraska Wesleya
11:20.63
1
Mens Shot Put Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pinkelman, Luke
Unattached
19.04m
(62'5.5)
1
2
Shapland, Taylor
Nebraska
16.97m
(55'8)
1
3
Thalken, Michael
Nebraska-Kearney
15.71m
(51'6.5)
1
4
Redman, Josh
Nebraska-Kearney
15.43m
(50'7.25)
1
5
Glidden, Kyle
Nebraska-Kearney
14.67m
(48'1.5)
1
6
Webber, Dakota
Cloud County
14.61m
(47'11)
1
7
Tuck, Wes
Barton County
14.25m
(46'9)
1
8
Simmons, David
Barton County
14.24m
(46'8.5)
1
9
Barrefors, Bjorn
Unattached
14.20m
(46'7)
1
10
Pinion, Jake
Unattached
13.96m
(45'9.5)
1
11
Bowman, Trevor
Cloud County
12.62m
(41'4.75)
1
12
Walford, Teran
Nebraska
11.18m
(36'8)
1
13
Fenske, Guy
Unattached
10.81m
(35'5.5)
1
--
Jochim, Josh
Unattached
FOUL
(--)
1
--
Shaw, Sam
Nebraska
FOUL
(--)
1
Mens Weight Throw Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lindsley, Zack
Doane
18.15m
(59'6.5)
1
2
Sybrant, Dalton
Wyoming
17.23m
(56'6.25)
1
3
Belt, Jason
Unattached
17.12m
(56'2)
1
4
Sparks, Mark
Wyoming
17.08m
(56'0.25)
1
5
Glidden, Kyle
Nebraska-Kearney
16.94m
(55'6.75)
1
6
Griess, Jacob
Nebraska
16.75m
(54'11.25)
1
7
Smith, Darin
Doane
16.25m
(53'3.75)
1
8
Ingram, Cole
Nebraska
16.21m
(53'2)
1
9
Thalken, Michael
Nebraska-Kearney
15.56m
(51'0.5)
1
10
Kinney, Robert
IOWA WESTERN CC
14.03m
(46'0.25)
1
11
Pinion, Jake
Unattached
13.91m
(45'7.5)
1
12
Tangeman, Nick
IOWA WESTERN CC
13.68m
(44'10.5)
1
13
Miller, Issac
Cloud County
13.53m
(44'4.5)
1
14
Tuck, Wes
Barton County
13.45m
(44'1.5)
1
15
Webber, Dakota
Cloud County
13.24m
(43'5.25)
1
16
Simmons, David
Barton County
12.20m
(40'0.25)
1
Mens High Jump Jump Off Unseeded
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Johnson, Devandrew
Nebraska
1.93m
(6'3.75)
1
2
Barrefors, Bjorn
Unattached
1.90m
(6'2.75)
1
Mens High Jump Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
White, James
Nebraska
2.27m
(7'5.25)
1
2
Hernandez, Carlos
Nebraska
2.11m
(6'11)
1
3
Bardsley, Tommie
Nebraska Wesleya
2.06m
(6'9)
1
4
Englund, Travis
Nebraska
2.01m
(6'7)
1
4
Precher, Niegle
Iowa Central
2.01m
(6'7)
1
6
Hall, David
Cloud County
2.01m
(6'7)
1
7
Westberry, Mitchell
Nebraska
1.96m
(6'5)
1
8
Payne, Stephen
Iowa Central
1.96m
(6'5)
1
10
Gehlen, Gus
Nebraska
1.91m
(6'3)
1
9
Kasson, Lucas
Nebraska
1.91m
(6'3)
1
Mens High Jump Unseeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Johnson, Devandrew
Nebraska
1.90m
(6'2.75)
1
2
Barrefors, Bjorn
Unattached
1.90m
(6'2.75)
1
3
Walford, Teran
Nebraska
1.90m
(6'2.75)
1
4
Staashelm, Seth
Northwest Missou
1.90m
(6'2.75)
1
5
Shaw, Sam
Nebraska
1.80m
(5'10.75)
1
6
Halloran, Logann
Northwest Missou
1.75m
(5'8.75)
1
7
Fenske, Guy
Unattached
1.70m
(5'6.75)
1
--
Sullivan, Kyle
Wyoming
DNS
(--)
1
--
Casey, Lance
Iowa Central
DNS
(--)
1
Mens Long Jump Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Leitis, Janis
Nebraska
7.61m
(24'11.5)
nwi
1
2
Raedler, Patrick
Nebraska
7.57m
(24'10)
nwi
1
3
Phipps, Chris
Unattached
7.34m
(24'0.75)
nwi
1
4
Leonce, Lenyn
Wyoming
7.19m
(23'7)
nwi
1
5
Pankins, Nikita
Nebraska
7.17m
(23'6.25)
nwi
1
6
Clerveaux, Marc
IOWA WESTERN CC
7.04m
(23'1)
nwi
1
7
Wiedel, Seth
Nebraska
7.00m
(22'11.5)
nwi
1
8
Ayi, Nii
Unattached
6.90m
(22'7.5)
nwi
1
9
Boston, Rolyce
IOWA WESTERN CC
6.86m
(22'6)
nwi
1
10
Lampkin, Teddy
Nebraska
6.84m
(22'5.25)
nwi
1
11
Westerfield, Jerry
Iowa Central
6.78m
(22'2.75)
nwi
1
--
Carter, Bobby
Nebraska
DNS
(--)
nwi
1
Mens Long Jump Unseeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Westerfield, Jerry
Iowa Central
6.97m
(22'10.25)
nwi
1
2
Douglass, Brandon
Wyoming
6.78m
(22'2.75)
nwi
1
3
English, Justin
Unattached
6.57m
(21'6.5)
nwi
1
4
Rider, Jahlil
IOWA WESTERN CC
6.48m
(21'3)
nwi
1
5
Ali, Taariq
Barton County
6.30m
(20'8)
nwi
1
6
Swanson, Mitchell
Midland Lutheran
6.24m
(20'5.5)
nwi
1
7
Northover, Wayne
Cloud County
6.21m
(20'4.25)
nwi
1
8
Leggett, Demorrio
Iowa Central
6.08m
(19'11.25)
nwi
1
9
Goracke, Shilo
Cloud County
6.00m
(19'8)
nwi
1
10
Sullivan, Kyle
Wyoming
5.95m
(19'6.25)
nwi
1
11
Lageroy, Fred
Cloud County
5.89m
(19'3.75)
nwi
1
12
Casey, Lance
Iowa Central
5.66m
(18'6.75)
nwi
1
--
Johnson, Devandrew
Nebraska
DNS
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Collie-Minns, Latario
IOWA WESTERN CC
15.82m
(51'10.75)
nwi
1
2
Phipps, Chris
Unattached
15.75m
(51'8)
nwi
1
3
Raedler, Patrick
Nebraska
15.08m
(49'5.5)
nwi
1
4
Collie-Minns, Lathone
IOWA WESTERN CC
15.02m
(49'3.25)
nwi
1
5
Okonta, DC
Missouri-Kansas
14.60m
(47'10.75)
nwi
1
6
Johnson, Devandrew
Nebraska
14.44m
(47'4.5)
nwi
1
7
Northover, Wayne
Cloud County
14.13m
(46'4.25)
nwi
1
7
Talkington, Jaymes
Wyoming
14.13m
(46'4.25)
nwi
1
9
Michel, Stephen
Wyoming
13.96m
(45'9.5)
nwi
1
10
Moravec, Vincent
Nebraska
13.94m
(45'8.75)
nwi
1
11
Winston, Corey
Nebraska
13.85m
(45'5.25)
nwi
1
12
Leggett, Demorrio
Iowa Central
13.18m
(43'2.75)
nwi
1
13
Martin, Jason
Missouri-Kansas
13.16m
(43'2)
nwi
1
14
Groves, Porter
Northwest Missou
13.12m
(43'0.5)
nwi
1
15
Goracke, Shilo
Cloud County
12.66m
(41'6.25)
nwi
1
16
Lageroy, Fred
Cloud County
12.05m
(39'6.25)
nwi
1
--
Clerveaux, Marc
IOWA WESTERN CC
DNS
(--)
nwi
1
--
Wiedel, Seth
Nebraska
DNS
(--)
nwi
1
--
Carter, Bobby
Nebraska
DNS
(--)
nwi
1
--
Englund, Travis
Nebraska
DNS
(--)
nwi
1
--
Harden, Joshua
Missouri-Kansas
DNS
(--)
nwi
1
--
Green, Tony
Barton County
SCR
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Polacek, Nate
Unattached
5.01m
(16'5)
1
2
Driver, Craig
Nebraska
4.86m
(15'11.25)
1
3
Haer, Will
Northwest Missou
4.86m
(15'11.25)
1
4
Sandefer, Christian
Nebraska
4.71m
(15'5.25)
1
5
Walsh, John
IOWA WESTERN CC
4.56m
(14'11.5)
1
6
Halloran, Logann
Northwest Missou
4.41m
(14'5.5)
1
--
Craw, Kyle
Nebraska
NH
(--)
1
--
Simmons, Beau
Nebraska
NH
(--)
1
--
Sutterfield, Erik
Nebraska
DNS
(--)
1
--
Benson, Brandon
Unattached
SCR
(--)
1
Mens Pole Vault Unseeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Seeba, Mark
Nebraska-Kearney
4.50m
(14'9)
1
2
Brown, Darrius
Iowa Central
4.35m
(14'3.25)
1
2
Schwanz, Tanner
Nebraska-Kearney
4.35m
(14'3.25)
1
4
Medrano, Dan
Midland Lutheran
4.35m
(14'3.25)
1
5
Longacre, Spencer
Nebraska-Kearney
4.35m
(14'3.25)
1
6
Smith, Andrew
Doane
4.35m
(14'3.25)
1
10
Brouillette, Blake
Nebraska-Kearney
4.20m
(13'9.25)
1
7
Krueger, Jake
Doane
4.20m
(13'9.25)
1
8
Tatum, Andrew
Doane
4.20m
(13'9.25)
1
9
Farrand, A.J.
Nebraska Wesleya
4.20m
(13'9.25)
1
11
Von Seggern, Max
Midland Lutheran
3.90m
(12'9.5)
1
--
Wordekemper, Zach
Doane
NH
(--)
1
--
Hendrickson, Austin
Nebraska-Kearney
NH
(--)
1
--
Safer, Marcus
Barton County
SCR
(--)
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Kimpel, Dominique
Iowa Central
07.63
nwi
2
2
McCarty, Breunna
Nebraska
07.72
nwi
2
3
Thomas, Kereston
Wyoming
07.75
nwi
2
4
West, Audrey
Wyoming
07.85
nwi
2
5
Floyd, SidReshia
IOWA WESTERN CC
07.85
nwi
2
6
Carey-Walker, Tyesa
IOWA WESTERN CC
07.96
nwi
2
7
Jones, Cierra
IOWA WESTERN CC
07.97
nwi
1
8
Heck, Kari
Nebraska
07.99
nwi
2
9
Griva, Mara
Nebraska
08.08
nwi
1
10
Ewere, Ellie
Nebraska
08.16
nwi
1
11
Twibell, Erin
Nebraska Wesleya
08.21
nwi
1
12
Boyles, Ilesha
Cloud County
08.24
nwi
2
13
Brannagan, Kalli
Doane
08.29
nwi
1
14
Twibell, Taylor
Nebraska Wesleya
08.34
nwi
1
15
Weigandt, Anna
Nebraska
08.49
nwi
1
--
Mostoller, Kara
Nebraska
DNS
nwi
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Kimpel, Dominique
Iowa Central
07.65
nwi
3
2
McCarty, Breunna
Nebraska
07.70
nwi
3
3
West, Audrey
Wyoming
07.80
nwi
3
4
Thomas, Kereston
Wyoming
07.84
nwi
3
5
Heck, Kari
Nebraska
07.87
nwi
3
6
Floyd, SidReshia
IOWA WESTERN CC
07.88
nwi
3
7
Carey-Walker, Tyesa
IOWA WESTERN CC
07.99
nwi
3
8
Boyles, Ilesha
Cloud County
07.99
nwi
1
9
Jones, Cierra
IOWA WESTERN CC
08.01
nwi
2
10
Griva, Mara
Nebraska
08.04
nwi
3
11
Ewere, Ellie
Nebraska
08.09
nwi
2
12
Twibell, Erin
Nebraska Wesleya
08.10
nwi
2
13
Mostoller, Kara
Nebraska
08.25
nwi
2
14
Twibell, Taylor
Nebraska Wesleya
08.25
nwi
2
15
Brannagan, Kalli
Doane
08.28
nwi
2
16
Weigandt, Anna
Nebraska
08.43
nwi
2
17
Garrison, Samantha
Midland Lutheran
08.48
nwi
1
18
Baird, Lauren
Doane
08.55
nwi
2
19
Apple, Kristina
Midland Lutheran
08.60
nwi
1
20
Dodd, Alani
Cloud County
08.92
nwi
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Weekes, Mara
Nebraska
24.59
nwi
5
2
Carey-Walker, Tyesa
IOWA WESTERN CC
25.52
nwi
3
3
Thomas, Kereston
Wyoming
25.55
nwi
5
4
McCarty, Breunna
Nebraska
25.76
nwi
4
5
West, Audrey
Wyoming
25.95
nwi
5
6
Griva, Mara
Nebraska
25.97
nwi
1
7
Nibert, Ashton
Northwest Missou
26.01
nwi
3
8
Momo, Michelle
Missouri-Kansas
26.08
nwi
5
9
Agwunobi, Chioma
Cloud County
26.39
nwi
5
10
Oak, Lexie
Nebraska
26.51
nwi
4
11
Jones, Cierra
IOWA WESTERN CC
26.62
nwi
2
12
Darker, Sydia
Missouri-Kansas
26.67
nwi
4
13
Fender, Samantha
Northwest Missou
26.86
nwi
3
14
Floyd, SidReshia
IOWA WESTERN CC
27.05
nwi
3
15
Twibell, Taylor
Nebraska Wesleya
27.35
nwi
1
16
Brannagan, Kalli
Doane
27.50
nwi
2
17
Steckelberg, Ashton
Nebraska Wesleya
27.67
nwi
2
--
Dodd, Alani
Cloud County
DQ
nwi
1
--
Williams, Shanelle
Missouri-Kansas
DQ
nwi
4
--
Boyles, Ilesha
Cloud County
DNS
nwi
1
--
Warnock, Lauren
Nebraska Wesleya
DNS
nwi
1
--
Lewis, Monique
Nebraska
DNS
nwi
4
--
Wichman, Chloe
Northwest Missou
DNS
nwi
2
--
Mostoller, Kara
Nebraska
DNS
nwi
3
--
King, Katie
Nebraska-Kearney
DNS
nwi
2
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Weekes, Mara
Nebraska
56.08
4
2
Brogan, McKenzie
Wyoming
56.62
4
3
Andric, Mila
Nebraska
56.64
4
4
Luckett, Shayla
IOWA WESTERN CC
56.73
2
5
Grooters, Ellie
Nebraska
57.47
3
6
Gardner, Taylor
Wyoming
57.83
3
7
Holtmeier, Sydney
Doane
58.46
1
8
Carter, Briana
Missouri-Kansas
58.80
3
9
Long, Diana
Wyoming
59.03
3
10
Hamilton, Shelby
Nebraska-Kearney
59.16
4
11
Bethune, Chantel
Missouri-Kansas
59.39
2
12
Tacha, Taylor
Nebraska Wesleya
1:00.62
1
13
Miller, Patricia
Missouri-Kansas
1:00.99
2
14
Hopkins, Morgan
Nebraska-Kearney
1:02.77
1
15
Schutt, Casarah
Doane
1:02.89
1
16
Hutsell, Stephanie
Nebraska-Kearney
1:03.83
2
17
Pritschau, Jami
Nebraska Wesleya
1:04.09
1
Womens 600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Duncan, Chantal
Iowa Central
1:33.28
3
2
Williams, Shawnice
Nebraska
1:34.57
3
3
James, Jessica
Iowa Central
1:36.05
3
4
Andjelkovic, Jelena
Nebraska
1:36.76
3
5
Sughroue, Jessa
Doane
1:37.24
2
6
Rohde, Siera
Nebraska
1:37.81
2
7
Rollins, Veronica
Missouri-Kansas
1:37.84
3
8
Minnick, Anna
Nebraska
1:39.39
2
9
Tyrell, Roxanne
Cloud County
1:41.34
1
10
Wright, Lacey
Doane
1:41.74
2
11
Paul, Tabitha
Nebraska-Kearney
1:42.66
1
12
Ourada, Jillian
Doane
1:44.21
1
13
Wickard, Chelsea
Nebraska-Kearney
1:45.93
1
14
Hugo, Jessica
Northwest Missou
1:48.24
1
15
Ogata, Mei
Nebraska-Kearney
1:52.28
1
--
Woitzel, Morgan
Nebraska
DNS
3
--
Scott, Autumn
Missouri-Kansas
DNS
2
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bongers, Marissa
Nebraska-Kearney
2:13.07
1
2
Wollert, Candace
Wyoming
2:14.18
1
3
Sughroue, Jessa
Doane
2:15.19
1
4
Henry, Angee
Unattached
2:15.22
1
5
Heaston, Olivia
Wyoming
2:16.14
1
6
Duncan, Chantal
Iowa Central
2:18.03
1
7
Williams, Shawnice
Nebraska
2:21.30
1
8
Damman, Liz
Nebraska-Kearney
2:22.64
1
9
Wright, Lacey
Doane
2:23.12
1
10
Hurst, Natalie
Wyoming
2:23.21
1
11
Plummer, Petrene
IOWA WESTERN CC
2:23.71
1
12
Wells, Kaitlyn
Nebraska-Kearney
2:24.92
1
13
Grooters, Ellie
Nebraska
2:28.59
1
14
Hartwig, Alex
Northwest Missou
2:31.59
1
15
Schutt, Casarah
Doane
2:32.69
1
16
Graves, Karen
Midland Lutheran
2:34.53
1
17
Carey, Chandelar
Northwest Missou
2:36.38
1
18
Zabokrtsky, Kendra
Cloud County
2:40.78
1
Womens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Andjelkovic, Jelena
Nebraska
3:06.16
1
2
Messer, Emilee
Northwest Missou
3:13.88
1
3
Keller, Theresa
Nebraska
3:16.66
1
4
Spath, Allison
IOWA WESTERN CC
3:18.89
1
Womens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Plambeck, Sarah
Nebraska
5:12.31
1
2
Klimowski, Andrea
Wyoming
5:15.27
1
3
Bloesser, Jordan
Nebraska-Kearney
5:18.59
1
4
Christensen, Kelsey
Doane
5:19.29
1
5
Alvarez, Jessica
IOWA WESTERN CC
5:25.77
1
6
Tewes, Ali
Nebraska Wesleya
5:26.34
1
7
Hansen, Jena
Nebraska-Kearney
5:35.12
1
8
Alitz, Leslie
Northwest Missou
5:43.99
1
9
Jacobsen, Megan
Northwest Missou
5:47.82
1
10
Schneekloth, Bridgette
Nebraska-Kearney
5:51.64
1
11
Quaas, Lindsey
IOWA WESTERN CC
5:53.95
1
12
Moore, Marissa
Doane
5:54.08
1
13
Resh, Vanessa
Cloud County
5:56.83
1
14
Speaks, Hana
Northwest Missou
6:00.56
1
15
Orr, Kaitlyn
Cloud County
6:06.46
1
16
Dietrich, Kaileigh
Barton County
6:31.41
1
17
Alcorn, Kendra
Cloud County
7:14.22
1
18
Belieu, Lauren
Barton County
7:38.03
1
--
Wheeldon, Sarah
Nebraska Wesleya
DNS
1
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
White, Katie
Nebraska
10:11.97
1
2
Bever, Abi
Wyoming
10:18.35
1
3
Maina, Hannah
Iowa Central
10:18.53
1
4
Nyandwi, Ebeissa
Iowa Central
10:25.63
1
5
Barinova, Martina
Nebraska
10:26.70
1
6
Esry, Jordan
Northwest Missou
10:27.79
1
7
Miller, Jodi
Iowa Central
10:38.84
1
8
Edwards, Hannah
Nebraska
11:02.55
1
9
Woodruff, Taylor
Northwest Missou
11:04.18
1
10
Adams, Briana
Nebraska-Kearney
11:05.48
1
11
Wardyn, Brianna
Doane
11:18.91
1
12
Lucas, Taylor
Doane
11:32.35
1
13
Novotny, Audrey
Midland Lutheran
11:42.95
1
14
Johnson, Jessica
Northwest Missou
11:47.56
1
15
Drelicharz, Jessie
Hastings
12:09.13
1
16
Keenan, Christine
Midland Lutheran
13:39.73
1
--
Hughes, Brooke
Wyoming
DNS
1
--
Andrade, Isabel
Nebraska
DNS
1
--
Khamouna, Jasmine
Hastings
DNS
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Page, Holly
Wyoming
18:05.52
1
2
England, Devon
Wyoming
18:28.33
1
3
Jenkins, Gabi
Nebraska Wesleya
18:55.95
1
4
Schroeder, Hannah
Doane
19:43.39
1
5
Cushing, Amanda
Northwest Missou
19:54.71
1
6
Montoya, Paulina
Barton County
19:55.45
1
7
Shomaker, Lauren
Hastings
20:07.66
1
8
Poppe, Lisa
Doane
20:34.87
1
9
Dooley, Whitney
Midland Lutheran
20:38.99
1
10
Klepper, Michelle
Barton County
20:46.30
1
11
Clarkson, Emily
IOWA WESTERN CC
21:08.47
1
12
Allen, Katie
Hastings
21:55.29
1
13
Hohbein, Lauren
Hastings
23:05.24
1
--
Nelson, Christine
Wyoming
SCR
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Mann, Jenna
Wyoming
08.78
nwi
2
2
Stiens, Jordan
Nebraska
08.83
nwi
2
3
Hall, Katy
Wyoming
08.88
nwi
2
4
Andric, Mila
Nebraska
09.06
nwi
2
5
Martin, Anne
Nebraska
09.10
nwi
2
6
Doffeny, Jourdan
Nebraska
09.11
nwi
2
7
Tacha, Taylor
Nebraska Wesleya
09.14
nwi
2
8
Andrie, Paula
Nebraska
09.33
nwi
1
9
Steckelberg, Ashton
Nebraska Wesleya
09.39
nwi
1
10
Hugo, Jessica
Northwest Missou
09.65
nwi
2
11
Blum, Melanie
Unattached
09.65
nwi
1
12
Simmons, Cetrena
Iowa Central
09.65
nwi
1
13
Holtmeier, Sydney
Doane
09.77
nwi
1
14
Malone, Maggie
Unattached
09.83
nwi
1
15
Wichman, Chloe
Northwest Missou
09.88
nwi
1
16
Englund, Brianne
Nebraska Wesleya
09.92
nwi
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Hall, Katy
Wyoming
08.79
nwi
3
2
Stiens, Jordan
Nebraska
08.82
nwi
3
3
Andric, Mila
Nebraska
08.84
nwi
3
4
Mann, Jenna
Wyoming
08.85
nwi
3
5
Doffeny, Jourdan
Nebraska
09.06
nwi
3
6
Martin, Anne
Nebraska
09.12
nwi
3
7
Tacha, Taylor
Nebraska Wesleya
09.29
nwi
3
8
Hugo, Jessica
Northwest Missou
09.51
nwi
2
9
Blum, Melanie
Unattached
09.52
nwi
2
10
Simmons, Cetrena
Iowa Central
09.54
nwi
3
11
Steckelberg, Ashton
Nebraska Wesleya
09.59
nwi
2
12
Andrie, Paula
Nebraska
09.79
nwi
2
13
Holtmeier, Sydney
Doane
09.80
nwi
1
14
Baird, Lauren
Doane
09.86
nwi
2
15
Englund, Brianne
Nebraska Wesleya
09.93
nwi
2
16
Wichman, Chloe
Northwest Missou
10.13
nwi
1
17
Malone, Maggie
Unattached
10.63
nwi
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Iowa Central
3:51.72
2
2
Relay Team
Wyoming
3:51.77
2
3
Relay Team
Nebraska
3:51.82
2
4
Relay Team
Missouri-Kansas
3:54.10
2
5
Relay Team
Northwest Missou
3:57.61
1
6
Relay Team
IOWA WESTERN CC
3:58.86
1
7
Relay Team
Nebraska-Kearney
4:05.25
1
8
Relay Team
Unattached
4:06.02
2
--
Relay Team
Cloud County
DNS
1
--
Relay Team
Nebraska
DNS
1
--
Relay Team
Nebraska
SCR
1
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Wyoming
12:02.38
1
2
Relay Team
Nebraska
12:19.76
1
3
Relay Team
Doane
12:44.36
1
Womens Shot Put Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pinkelman, Carlie
Nebraska
14.94m
(49'0)
1
2
Dahl, Mollie
Wyoming
14.67m
(48'1.5)
1
3
Sharp, Tristen
Nebraska
14.20m
(46'7)
1
4
Ziemke, Jackie
Unattached
14.09m
(46'2.5)
1
5
Daniels, Shreese
Wyoming
14.01m
(45'11.5)
1
6
Milbourn, Cody
Wyoming
13.58m
(44'6.5)
1
7
Wilken, Morgan
Nebraska
13.48m
(44'2.5)
1
8
Massanet, M.J.
Nebraska-Kearney
12.86m
(42'2.25)
1
9
Howe, Andrea
Nebraska-Kearney
12.30m
(40'4.25)
1
10
Finley, Emily
Nebraska-Kearney
11.53m
(37'9.75)
1
11
Malone, Maggie
Unattached
10.42m
(34'2)
1
--
Jenrette, LeRia
Cloud County
DNS
(--)
1
Womens Weight Throw Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Daniels, Shreese
Wyoming
16.65m
(54'7.5)
1
2
George, Anna
Wyoming
16.42m
(53'10.25)
1
3
Milbourn, Cody
Wyoming
16.38m
(53'8.75)
1
4
Sharp, Tristen
Nebraska
16.19m
(53'1.25)
1
5
Henry, Carly
Doane
15.97m
(52'4.5)
1
6
Mondt, Haley
Doane
15.44m
(50'7.75)
1
7
Morales, Mary
Nebraska
15.37m
(50'5)
1
8
Higgins, Katie
Wyoming
15.35m
(50'4.25)
1
9
Finley, Emily
Nebraska-Kearney
14.42m
(47'3.5)
1
10
Howe, Andrea
Nebraska-Kearney
13.80m
(45'3.25)
1
Womens High Jump Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cernjul, Marusa
Nebraska
1.73m
(5'8)
1
2
Scanlan, Jillanna
Nebraska
1.73m
(5'8)
1
3
Martin, Anne
Nebraska
1.68m
(5'6)
1
4
Smith, Katie
Nebraska
1.63m
(5'4)
1
5
Diffey, Elizabeth
Unattached
1.63m
(5'4)
1
6
Leake, Catherine
Unattached
1.58m
(5'2)
1
7
Lees, Rachel
IOWA WESTERN CC
1.58m
(5'2)
1
--
Stiens, Jordan
Nebraska
NH
(--)
1
--
McDowell, Alyssa
Doane
DNS
(--)
1
--
Doffeny, Jourdan
Nebraska
DNS
(--)
1
Womens High Jump Unseeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Simmons, Cetrena
Iowa Central
1.65m
(5'4.75)
1
2
Harris, Catrina
IOWA WESTERN CC
1.55m
(5'1)
1
3
Hugo, Jessica
Northwest Missou
1.55m
(5'1)
1
4
Wichman, Chloe
Northwest Missou
1.50m
(4'11)
1
5
Doffeny, Jourdan
Nebraska
1.50m
(4'11)
1
6
Warnock, Lauren
Nebraska Wesleya
1.50m
(4'11)
1
7
Blum, Melanie
Unattached
1.45m
(4'9)
1
--
Mann, Jenna
Wyoming
DNS
(--)
1
Womens Long Jump Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Heck, Kari
Nebraska
5.70m
(18'8.25)
nwi
1
2
Weigandt, Anna
Nebraska
5.51m
(18'0.75)
nwi
1
3
Martin, Anne
Nebraska
5.49m
(18'0)
nwi
1
4
Mostoller, Kara
Nebraska
5.43m
(17'9.75)
nwi
1
5
Malone, Maggie
Unattached
5.35m
(17'6.5)
nwi
1
6
Ewere, Ellie
Nebraska
5.33m
(17'5.75)
nwi
1
7
Avant, Kamara
IOWA WESTERN CC
5.27m
(17'3.25)
nwi
1
8
Agwunobi, Chioma
Cloud County
5.27m
(17'3.25)
nwi
1
9
Mann, Jenna
Wyoming
5.17m
(16'11.5)
nwi
1
10
Stiens, Jordan
Nebraska
5.15m
(16'10.75)
nwi
1
11
Doffeny, Jourdan
Nebraska
5.13m
(16'9.75)
nwi
1
--
Andrie, Paula
Nebraska
SCR
(--)
nwi
1
Womens Long Jump Unseeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Avant, Kamara
IOWA WESTERN CC
5.24m
(17'2.25)
nwi
1
2
Merrill, Tess
Nebraska
5.02m
(16'5.5)
nwi
1
3
West, Audrey
Wyoming
5.01m
(16'5)
nwi
1
4
Blum, Melanie
Unattached
4.90m
(16'0.75)
nwi
1
5
Andrie, Paula
Nebraska
4.67m
(15'3.75)
nwi
1
--
Simmons, Cetrena
Iowa Central
DNS
(--)
nwi
1
--
Jones, Danielle
Unattached
DNS
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Weigandt, Anna
Nebraska
12.22m
(40'1)
nwi
1
2
Johnson, Stephany
Missouri-Kansas
12.03m
(39'5.5)
nwi
1
3
Ewere, Ellie
Nebraska
11.57m
(37'11.5)
nwi
1
4
Bright, Jordan
IOWA WESTERN CC
10.81m
(35'5.5)
nwi
1
5
Jones, Danielle
Unattached
10.70m
(35'1.25)
nwi
1
6
Cottingham, Lynette
Missouri-Kansas
10.63m
(34'10.5)
nwi
1
7
Harris, Catrina
IOWA WESTERN CC
10.26m
(33'7.75)
nwi
1
Womens Pole Vault Seeded
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Maher, Maggie
Nebraska
3.95m
(12'11.5)
1
2
Merrill, Tess
Nebraska
3.50m
(11'5.75)
1
2
Andrie, Paula
Nebraska
3.50m
(11'5.75)
1
4
Welch, Lauren
Nebraska
3.50m
(11'5.75)
1
5
Rancourt, Katie
Nebraska
3.50m
(11'5.75)
1
6
Elder, Megan
Northwest Missou
3.35m
(10'11.75)
1
7
Hillburn, Carly
Nebraska-Kearney
3.35m
(10'11.75)
1
8
Fegter, Courtney
Nebraska-Kearney
3.20m
(10'5.75)
1
--
Taylor, Mckenzi
Northwest Missou
NH
(--)
1
--
Wakefield, Madison
Doane
DNS
(--)
1
--
Garrison, Samantha
Midland Lutheran
SCR
(--)
1
--
Fuller, Brittany
Midland Lutheran
SCR
(--)
1
--
Walker, Callie
Midland Lutheran
SCR
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#nebraska
#holiday-inn
#invitational
515 shares:
Nebraska Holiday Inn Indoor Invitational
,
Barton Community College - Great Bend, Kansas
,
Black Squirrel Timing - Lincoln - NE - Timing Company
,
Cloud County Community College Track and Field and Cross Country - Concordia, Kansas
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Nebraska Holiday Inn Indoor Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2017
1
2
2016
1
1
2015
1
1
1
2014
1
2
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
1
Show 4 more
Hashtags
#nebraska
#holiday-inn
#invitational
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!